Nesprávne sedenie neprospieva chrbtu. Viete, ako správne sedieť?

ako správne sedieť
Ľudské telo je prirodzene vytvorené pre jeden pohyb – chôdzu. Stáročia pred nami kráčali po planéte naši predkovia, ktorí stopovali korisť a zbierali plodiny. Odvtedy sa toho veľa zmenilo. Človek väčšinu svojho dňa presedí v škole, v práci alebo doma pred televízorom. Ľudské telo nie je určené pre takúto monotónnu aktivitu a keď ku tomu pridáme, že väčšina z nás nevie, ako správne sedieť, zakladáme si na vážny problém. Nesprávne sedenie nadmieru zaťažuje určité svaly, kĺby a väzy. Neprimeraná záťaž je tiež kladená na chrbticu, najmä v oblasti medzistavcových platničiek. V niektorých prípadoch tiež zhoršuje cirkuláciu krvi a lymfy. To všetko vedie k svalovej dysbalancii a s ňou spojenými bolesťami v kĺboch, chrbtici alebo v krku. Najčastejší problém, ktorý vzniká pri nesprávnom sedení je predsunuté držanie hlavy a šije. Ako sa vyhnúť problémom pri dlhšom sedení? Pokiaľ pracujete v zamestnaní, kde väčšinu času sedíte za počítačom alebo volantom, mali by ste myslieť na pravidelné prestávky. Vstávanie, naťahovanie a krátke prechádzky by mali byť samozrejmosťou. Nemali by sme zabúdať ani na pravidelné cvičenie. Dôležitý je tiež výber vhodnej stoličky. Sedadlo by malo podopierať bedrá a zároveň by ste sa nemali dotýkať kolenami stoličky. V dnešnej dobe sú tiež obľúbené rôzne dynamické sedenia, teda sedenie na nestabilných podložkách alebo fitlopte. Človek pri sedení nie je pasívny a svaly udržiava v neustálej aktivite.

Ako správne sedieť? Dodržiavajte týchto 5 zásad

Dôležité je držať sa zásad správneho sedenia. Pokiaľ trávime dlhší  čas na stoličke v neprirodzenej polohe, naše telo dostáva zabrať a koledujeme si o problémy. Zhrňme si 5 bodov, ktorých sa treba držať:
  1. Monitor by mal byť vo výške očí a vzdialený 45-70 centimetrov. Iná vzdialenosť môže viesť k podvedomému namáhaniu krčnej chrbtice.
  2. Pri písaní na klávesnici by ste nemali ohýbať zápästia nahor ani nadol. Pomôcť môže naklonenie klávesnice pomocou sklápacích nožičiek alebo podstavec pod notebook.
  3. Pri sedení na stoličke by ste sa mali dotýkať chrbtom operadla. Ideálne je, keď sa operadla dotýkajú aj vaše bedrá.
  4. Nohy by ste nemali krčiť ani držať pred sebou. Mali by smerovať nadol k zemi a zároveň by sa nemala zadná strana kolien dotýkať stoličky.
  5. Hlavu ťahajte skôr dozadu ako dopredu. Poloha vašich uší by mala byť v jednej osi s plecami.

Autor: © Dr. Straightenup s.r.o.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *