Ľudské telo je prirodzene vytvorené pre jeden pohyb – chôdzu. Stáročia pred nami kráčali po planéte naši predkovia, ktorí stopovali korisť a zbierali plodiny. Odvtedy sa toho veľa zmenilo. Človek väčšinu svojho dňa presedí v škole, v práci alebo doma pred televízorom. Ľudské telo nie je určené pre takúto monotónnu aktivitu a keď ku tomu pridáme, že väčšina z nás nevie, ako správne sedieť, zakladáme si na vážny problém.
Nesprávne sedenie nadmieru zaťažuje určité svaly, kĺby a väzy. Neprimeraná záťaž je tiež kladená na chrbticu, najmä v oblasti medzistavcových platničiek. V niektorých prípadoch tiež zhoršuje cirkuláciu krvi a lymfy. To všetko vedie k svalovej dysbalancii a s ňou spojenými bolesťami v kĺboch, chrbtici alebo v krku. Najčastejší problém, ktorý vzniká pri nesprávnom sedení je predsunuté držanie hlavy a šije.
Ako sa vyhnúť problémom pri dlhšom sedení?
Pokiaľ pracujete v zamestnaní, kde väčšinu času sedíte za počítačom alebo volantom, mali by ste myslieť na pravidelné prestávky. Vstávanie, naťahovanie a krátke prechádzky by mali byť samozrejmosťou. Nemali by sme zabúdať ani na pravidelné cvičenie.
Dôležitý je tiež výber vhodnej stoličky. Sedadlo by malo podopierať bedrá a zároveň by ste sa nemali dotýkať kolenami stoličky. V dnešnej dobe sú tiež obľúbené rôzne dynamické sedenia, teda sedenie na nestabilných podložkách alebo fitlopte. Človek pri sedení nie je pasívny a svaly udržiava v neustálej aktivite.
Ako správne sedieť? Dodržiavajte týchto 5 zásad
Dôležité je držať sa zásad správneho sedenia. Pokiaľ trávime dlhší čas na stoličke v neprirodzenej polohe, naše telo dostáva zabrať a koledujeme si o problémy. Zhrňme si 5 bodov, ktorých sa treba držať:
- Monitor by mal byť vo výške očí a vzdialený 45-70 centimetrov. Iná vzdialenosť môže viesť k podvedomému namáhaniu krčnej chrbtice.
- Pri písaní na klávesnici by ste nemali ohýbať zápästia nahor ani nadol. Pomôcť môže naklonenie klávesnice pomocou sklápacích nožičiek alebo podstavec pod notebook.
- Pri sedení na stoličke by ste sa mali dotýkať chrbtom operadla. Ideálne je, keď sa operadla dotýkajú aj vaše bedrá.
- Nohy by ste nemali krčiť ani držať pred sebou. Mali by smerovať nadol k zemi a zároveň by sa nemala zadná strana kolien dotýkať stoličky.
- Hlavu ťahajte skôr dozadu ako dopredu. Poloha vašich uší by mala byť v jednej osi s plecami.
Autor: © Dr. Straightenup s.r.o.