7 najčastejších dôvodov, prečo vás trápi bolesť chrbta

bolesť chrbta
Bolesť chrbta je problém, ktorý sa medzi ľuďmi vyskytuje stále viac a viac. Smutné je, že často s ním mávajú problémy aj ľudia v mladom veku. Dôvodov môže byť samozrejme niekoľko. Od zranení a vrodených chorôb až po najväčší problém dnešnej doby – priveľa sedenia za počítačom a málo pohybu. V prípade, že aj vás začína trápiť bolesť chrbta, rozhodne by ste to nemali hádzať za hlavu a spoliehať sa na to, že to časom určite prejde. Je dôležité prísť čo najskôr na príčinu a snažiť sa ju odstrániť. Dnes sa pozrieme na 7 najčastejších dôvodov, prečo vás bolí chrbát.
  1. Dlhodobé sedenie
Žijeme v dobe, kedy sedíme viac, ako je pre naše telo zdravé. Sedíme cestou do práce v aute, v zamestnaní za počítačom, aj doma pred televízorom. Svaly si po dlhých hodinách v sede za počítačom zvyknú na neprirodzenú polohu a postupne sa sťahujú. Najlepšie riešenie je pravidelné cvičenie na posilnenie ochabnutých svalov a ponaťahovanie skráteného svalstva. Počas dlhšieho sedenia za počítačom by ste si mali dávať pauzy na prechádzky a pomôcť môže tiež môže sedenie na špeciálnej nestabilnej podložke alebo fitlopte.
  1. Nedostatok pohybu
Nedostatok pohybu je ďalší vážny problém. V prípade, že pravidelne nešportujete a pracujete v sedavom zamestnaní, vaše telo trpí nedostatkom pohybu, čo môže spôsobiť ochabnutie svalstva a následné bolesti chrbtice. Preto je dôležité nájsť si cez deň čas aj na cvičenie. Najlepšie aktivity na chrbát sú napríklad joga, pilates, ale aj plávanie. Pomôcť môžu aj nenáročné kardio aktivity ako napríklad bicyklovanie alebo chôdza.
  1. Nesprávne držanie tela
Ruka v ruke s nedostatkom pohybu a dlhodobým sedením ide aj nesprávne držanie tela. To sa prejavuje predsunutou hlavou a plecami, zlým postavením panvy a nôh a charakteristickým vypučeným bruchom a prehnutých chrbtom. Okrem cvičenia je preto dôležité dbať aj na správne držanie tela a vedome sa stále upravovať. Hlava, hrudník aj krk by mal byť v jednej osi.
  1. Nerovnomerné boky
Nesprávne držanie tela sa môže prejaviť aj v prípade bokov. Mnoho ľudí ani netuší, že ich boky sú nerovnomerné, teda že jedna strana panvy je vyššia ako druhá. Táto chyba spôsobuje bolesť v spodnom chrbte a často je najvýraznejšia počas práce alebo cvičenia.
  1. Nesprávne cvičenie
Dávať pozor si treba aj v prípade, že pravidelne cvičíte. Nesprávne cvičenie niekedy problémy s chrbticou iba zhorší. Precvičovanie nesprávnych partií môže mať za následok ešte väčšie skrátenie svalov a výraznejšiu svalovú disbalanciu. Pri bolestiach chrbta najviac pomáha cvičenie alebo rehabilitácia, ktorú vám odporučí lekár.
  1. Nevhodné topánky a oblečenie
S chrbticou môžete mať problém aj kvôli nevhodnej obuvi alebo dokonca oblečeniu. Topánky na vysokých opätkoch menia ťažisko tela a spôsobujú priveľké zaťaženie spodnej chrbtice. Vhodné tiež nie je príliš tesné oblečenie, ktoré obmedzuje rozsah pohybu. Problém môže robiť aj taška na jedno plece. Tú by ste mali radšej nosiť prehodenú cez obe plecia alebo ešte lepšie – kúpiť si plecniak.
  1. Degeneratívne ochorenie chrbtice
Bolesť chrbta má na svedomí aj vyšší vek. Chrbát sa postupom času preťažuje a bolesť môže byť prejav starnutia a prirodzeného opotrebovania. Bohužiaľ, stres, preťažovanie a nedostatok aktivity môžu toto opotrebovanie urýchliť a s podobným problémom sa potom môžu stretnúť aj ľudia v nižšom veku.

Autor: © Dr. Straightenup s.r.o.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *