
Sedenie je škodlivé – nepomôže ani hodina aktívneho cvičenia denne
Bez problémov nie sú ani ľudia, ktorí väčšinou času presedia a snažia sa to vyrovnať hodinkou aktívneho cvičenia. Bicyklovanie, plávanie, behanie aj rôzne druhy vysoko intenzívnych tréningov sú perfektné pre vaše telo a určite by ste s nimi nemali prestať. Na druhej strane to ale nemôžete používať ako výhovorku za 12 hodinové ničnerobenie.
Katy Bowman, autorka knihy Rozhýb svoju DNA, hovorí, že celodenné sedenie a následný intenzívny tréning, môžu len zvýšiť riziko srdcových problémov. Počas dlhého sedenia sa obmedzuje tok krvi a jej cirkulácia po cievach. Keď sa náhle pokúsite rozprúdiť toto veľké množstvo krvi príliš rýchlo, je to ako snažiť sa predrať vodu cez zalomenú hadicu – môžete si viac uškodiť ako pomôcť.
Podľa štúdií je na „vygumovanie“ negatívnych efektov z 6-7 hodín sedenia potrebná aspoň jedna hodina intenzívneho cvičenia. V praxi to znamená, že ak denne presedíte 12 hodín, potrebujete si nájsť 2 hodiny času na zníženie rizika vzniku rôznych chorôb.
Najlepším riešením je neustály pohyb
Pre ľudí, ktorí trávia väčšinu svojho času na stoličke, sedačke alebo gauči, je najlepším riešením pravidelný pohyb niekoľkokrát denne. Priemerný človek by mal za deň spraviť minimálne 10 000 krokov. Samozrejme, počas 8 alebo 12 hodinovej smeny za počítačom je nemožné tento cieľ splniť. Pomôcť môžu ale napríklad krátke prestávky, počas ktorých sa ponaťahujete za počítačom a na chvíľu sa poprechádzate po kancelárií. Mohli by ste si zvyknúť napríklad na to, že každú hodinu si dáte takúto krátku prestávku alebo minimálne sa prejdete na záchod.
V prípade, že vám to podmienky dovoľujú, vhodné môže byť aj nahradenie sedenia za státie. Nemyslíme tým ale celých osem hodín denne stáť za počítačom. Ide skôr o to, aby ste si vyskúšali stáť približne 2-3 hodiny počas 8 hodín práce.
Autor: © Dr. Straightenup s.r.o.