Skolióza: Krivý chrbát spočiatku nebolí, no netreba ho podceniť

Skolióza je ochorenie, ktorý trápi veľkú časť populácie a pritom si to mnohí ani neuvedomujú. Problémy sa začínajú vyskytovať u detí v období prudkého rastu, teda vo veku 10-18 rokov. Neustále sedenie a zlé návyky vedú k postupnému vykrivovaniu chrbtice, ktoré sa odborne nazýva skolióza. Zvyčajne sú na ňu náchylnejšie dievčatá ako chlapci. Skolióza je v praxi akékoľvek vykrivenie chrbtice, ktoré je často pozorovateľné voľným okom. Skoliózu si môžeme všimnúť už v počiatočných štádiách tak, že jedno plece držíme vyššie ako druhé. V niektorých prípadoch môžeme mať nerovnú panvu alebo skrátený trup. Typické pre skoliózu je tiež, ak jedna lopatka výrazne vytŕča alebo máme charakteristicky asymetrický driek. Najmä začiatky ochorenia nie sú spojené so žiadnymi bolesťami a zakrivenie chrbtice ani nevnímame. Postupne môžeme pozorovať bolesti po záťaži a zvýšenú únavu po dlhom státi alebo sedení. Aj napriek tomu, že skolióza spočiatku nebolí, nemali by sme ju prehliadať a čakať, kým sa objavia vážne problémy.

Príčiny skoliózy

Nie vo všetkých prípadoch ale hovoríme vyslovene o chorobe. Skutočný problém nastáva až vtedy, keď je viditeľné chorobné vychýlenie chrbtice do strany, ktoré je väčšie ako desať stupňov alebo o trojrozmerné vychýlenie – vykrivenie je spojené s rotáciou. Napriek tomu však treba byť ostražitý aj v prípade, ak vaša skolióza nie je v tak pokročilom štádiu. Bohužiaľ, doktori zatiaľ nevedia presnú príčinu vzniku skoliózy. Dôvodov, prečo nás tak trápi, je zrejme viacero. U detí je skolióza úzko spojená s prudkým rastom v kombinácií so zlými návykmi. Ďalšie faktory, ktoré spôsobujú skoliózu sú napríklad:
  • jednostranné zaťažovanie chrbtice – napríklad nosenie tašky cez jedno plece
  • nesprávne sedenie
  • nesprávne držanie tela
  • nevhodná obuv
  • nedostatok pohybu.

Ako sa skolióza lieči?

Akonáhle spozorujete na sebe alebo na dieťati vykrivenie chrbtice, je dôležité čo najskôr vyhľadať ortopéda, ktorý určí o akú skoliózu ide a podľa toho vyberie správnu liečbu. Mierne vykrivenie chrbtice spočiatku nebolí, no netreba ho podceniť. Skolióza sa dá aj úplne vyliečiť, len na to treba čas. Pri menšom zakrivení je ideálny tzv. liečebný telocvik, teda súbor cvičení určených na uvoľnenie a posilnenie svalstva. Veľmi dobrým liekom je aj správny šport – napríklad jóga, plávanie alebo gymnastika. Treba si ale dávať pozor! Vrcholový šport, ktorý chrbticu jednostranne zaťažuje môže narobiť len ďalšie problémy. V prípade, že je zakrivenie chrbtice vo vyššom štádiu, zvykne sa podstupovať liečba korzetom. To znamená nosenie špeciálnej ortopedickej pomôcky takmer po celý deň, ktorá mechanicky upravuje zakrivenie chrbtice. V najhorších štádiách deformácie, teda keď je zakrivenie o 50 stupňov a viac, je nutné podstúpiť operáciu. Pomocou implantátov a kostných štepov sa urobí korekcia chrbtice. Človeku sa chrbtica postupne vráti do správnej polohy a problémy by mali zmiznúť.  

Autor: © Dr. Straightenup s.r.o.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *