Nesprávne držanie tela. Prečo a ako ho napraviť?

nesprávne držanie tela
Nesprávne držanie tela je problém, s ktorým sa stretávame dennodenne. Určite si väčšina z nás spomína, ako nás rodičia upozorňovali, nech sa toľko nehrbíme. Je fakt, že v dnešnej dobe má až 50% školákov na prvom stupni zlé držanie tela. A s vekom sa tento problém často len zhoršuje. Pohybu máme stále menej a viac času trávime pri počítači. Preto je dôležité dbať o správne držanie tela. Samotné nesprávne držanie tela sa prejavuje predsunutou hlavou a plecami. Brušné svalstvo je oslabené a panva je nesprávne postavená. Skrátené svaly na nohách zas spôsobujú zlú polohu dolných končatín a v neposlednom rade aj chybné postavenie chrbtice. To sa môže prejaviť napríklad guľatým chrbtom alebo zväčšeným prehnutím v driekovej chrbtici. V niektorých prípadoch je telo prehnuté aj do strany, kedy hovoríme o skolióze.  

Nesprávne držanie tela nie je len o výzore

Nesprávne držanie tela sa v prvom rade prejavuje navonok. Váš výzor je však len vrchol ľadovca a môže ho sprevádzať rad ďalších problémov. V momente, ako stojíme alebo sedíme nesprávne, svaly a kĺby sú neprimerane zaťažované a zvykajú si na neprirodzenú polohu.  Vzniká v nich napätie, čo môže viesť k obmedzenému pohybu a iným ťažkostiam. Nie je nič výnimočné, že tieto problémy spôsobujú aj bolesť v oblasti chrbtice.

Ako na správne držanie tela

Správne držanie tela sa dá jednoducho otestovať. Postavte sa chrbtom k stene a dotknite sa jej hlavou, lopatkami a zadkom. Medzi chrbtom a stenou by mal zostať priestor asi na šírku dlane. V prípade, že je priestor väčší alebo menší, snažte sa túto chybu odstrániť. Pri správnom držaní tela je dôležité správne cvičenie, ktoré posilní slabé svaly a ponaťahuje skrátené. Okrem toho by ste mali neustále dbať o správne, vystreté držanie tela. V tom nám môžu pomôcť aj rôzne ortopedické pomôcky na vystieranie. Pri vedomom upravovaní správneho držania tela je dôležité mať na pamäti niekoľko vecí:
  1. Ramená sú uvoľnené a smerujú dozadu
  2. Brucho je zatiahnuté
  3. Nohy sú približne na šírku bokov a váha je rovnomerne rozložená na obe
  4. Ruky sú voľne po stranách tela
  5. Členky, panva a ucho by mali byť v jednej línií

Autor: © Dr. Straightenup s.r.o.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *