Guľatý chrbát a hrbenie sa: Prečo nás trápi a ako ho liečiť?

Guľatý chrbát je ochorenie, ktoré je medzi ľuďmi veľmi rozšírené. Odborne sa nazýva aj hrudná kyfóza, aj keď toto pomenovanie nie je zvolené úplne najšťastnejšie. Samotný pojem kyfóza označuje aj prirodzené zakrivenie chrbtice, ktoré patrí k zdravému chrbtu a držaniu tela. Mierne zakrivený chrbát pomáha tlmiť nárazy pôsobiace na telo človeka. Problém označovaný ako guľatý chrbát vzniká vtedy, keď je chrbát zakrivený až príliš.

Pre guľatý chrbát je typické hrbenie sa

Hrudná kyfóza je veľmi ľahko rozpoznateľná podľa niekoľkých znakov:

  • Neustále hrbenie sa
  • Ramená posunuté dopredu
  • Hlava sa predkláňa
  • Typicky sploštený hrudník
  • Odstávajúce lopatky

Všetky tieto príznaky spôsobuje nadmerne prehnutá chrbtica. Pokiaľ sa kyfóza dostane do príliš silného štádia, môže posunúť pozíciu hrudného koša a teda aj priestor pre vnútorné orgány. Zmení sa usporiadanie orgánov a môže nastať tlak na srdcia, pľúca alebo cievy.

Ľudia trpiaci hrudnou kyfózou alebo guľatým chrbtom sa často sťažujú na bolesť v chrbtici. Najproblémovejšia časť je približne medzi 6-8 stavcom. Práve tieto miesta sú sprevádzané bolesťou a nepríjemnými pocitmi.

Liečbu netreba odkladať

Niektorí ľudia sa zmieria s tým, že sa hrbia a nesnažia sa tento problém odstrániť. Samozrejme, tento prístup nie je správny pretože guľatý chrbát sa dá liečiť. Dôležité je sústrediť sa na správne držanie tela – teda vystreté státie. Ideálny čas na nápravu chrbtice je už v mladšom veku, kedy sa telo stále vyvíja. Pre deti je jednoduchšie odstrániť kyfózu aj pre to, že nesprávne držanie tela ešte nie je tak zafixované. V prípade zlého držania tela môžu pomôcť napríklad aj ortopedické pomôcky, ktoré pomáhajú držať chrbticu vystretú.

Popri správnom držaní tela je dôležité dbať aj na pohyb. Ideálne cvičenie je to, ktoré pomôže zosilniť svaly chrbta a ponaťahuje skrátené svaly. Najlepšie cviky určené práve pre váš problém vám zostaví odborník, preto by ste mali zvážiť navštívenie ortopéda.

Autor: © Dr. Straightenup s.r.o.

0 komentárov

Pridajte komentár

Váš email nebude zverejnený.