Sedenie môže byť škodlivejšie ako fajčenie. Kľúčom je viac pohybu

Snažíte sa pravidelne športovať, jesť zdravo a udržiavať svoje zdravie v dobrej forme. Nefajčíte, odopierate si rôzne nezdravé jedlá, aby ste boli fit. Na druhej strane ale pracujete v sedavom zamestnaní a na stoličke trávite veľkú časť svojho dňa. Znie vám to povedome? Potom pre vás máme zlú správu. Z určitého pohľadu, si škodíte viac, ako tí, čo si … Čítať ďalej Sedenie môže byť škodlivejšie ako fajčenie. Kľúčom je viac pohybu

Čítať viac

9 cvikov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa bolesti chrbtice

Bolesť chrbtice je problém, ktorý trápi veľkú časť populácie. Pri boji s ňou je dôležité držať sa viacerých zásad. Spomeňme napríklad správne držanie tela, správne sedenie alebo dostatok pohybu. Najdôležitejšia vec je ale pravidelné cvičenie. V dnešnom článku vám prinášame 9 skvelých cvikov, ktoré vám môžu pomôcť zbaviť sa bolesti chrbtice.

Čítať viac

Nesprávne sedenie: Prečo si naň dávať pozor a ako správne sedieť?

Ľudské telo je prirodzene vytvorené pre jeden pohyb – chôdzu. Stáročia pred nami kráčali po planéte naši predkovia, ktorí stopovali korisť a zbierali plodiny. Odvtedy sa toho veľa zmenilo. Človek väčšinu svojho dňa presedí v škole, v práci alebo doma pred televízorom. Ľudské telo nie je určené pre takúto monotónnu aktivitu a keď ku tomu pridáme nesprávne sedenie, zakladáme … Čítať ďalej Nesprávne sedenie: Prečo si naň dávať pozor a ako správne sedieť?

Čítať viac

Bolesť chrbtice: Ako s ňou bojovať a kedy vyhľadať lekára?

Podľa štatistiky je boľavý chrbát problém, ktorý z času na čas trápi viac než 80 percent Slovákov. To je skutočne veľké číslo. Za problémy s chrbticou si pritom vo väčšine prípadov môžeme sami. Našťastie, tieto bolesti sa dajú odstrániť, len treba vedieť ako. Samotná bolesť chrbtice sa týka všetkých vekových kategórií. Od tínedžerov, cez ľudí v strednom veku, … Čítať ďalej Bolesť chrbtice: Ako s ňou bojovať a kedy vyhľadať lekára?

Čítať viac

Skolióza: Krivý chrbát spočiatku nebolí, no netreba ho podceniť

Skolióza je ochorenie, ktorý trápi veľkú časť populácie a pritom si to mnohí ani neuvedomujú. Problémy sa začínajú vyskytovať u detí v období prudkého rastu, teda vo veku 10-18 rokov. Neustále sedenie a zlé návyky vedú k postupnému vykrivovaniu chrbtice, ktoré sa odborne nazýva skolióza. Zvyčajne sú na ňu náchylnejšie dievčatá ako chlapci.

Čítať viac

Stuhnutie a bolesť v krku. Ako si s tým účinne poradiť

Bolesť krku je nepríjemný problém, ktorému sa z času na čas nevyhne azda nikto. Stuhnuté svaly alebo seknutie v krku nie je nič príjemné a väčšina sa to snaží vyriešiť liekmi proti bolesti. Tie ale nie sú nijak prospešné pre naše telo a neriešia samotnú príčinu problému. Len ho odsúvajú na druhú koľaj. Ako sa bolesti vyhnúť? Pokiaľ sa … Čítať ďalej Stuhnutie a bolesť v krku. Ako si s tým účinne poradiť

Čítať viac

Nesprávne držanie tela. Prečo a ako ho napraviť?

Nesprávne držanie tela je problém, s ktorým sa stretávame dennodenne. Určite si väčšina z nás spomína, ako nás rodičia upozorňovali, nech sa toľko nehrbíme. Je fakt, že v dnešnej dobe má až 50% školákov na prvom stupni zlé držanie tela. A s vekom sa tento problém často len zhoršuje. Pohybu máme stále menej a viac času trávime pri počítači. Preto je … Čítať ďalej Nesprávne držanie tela. Prečo a ako ho napraviť?

Čítať viac

Guľatý chrbát a hrbenie sa: Prečo nás trápi a ako ho liečiť?

Guľatý chrbát je ochorenie, ktoré je medzi ľuďmi veľmi rozšírené. Odborne sa nazýva aj hrudná kyfóza, aj keď toto pomenovanie nie je zvolené úplne najšťastnejšie. Samotný pojem kyfóza označuje aj prirodzené zakrivenie chrbtice, ktoré patrí k zdravému chrbtu a držaniu tela. Mierne zakrivený chrbát pomáha tlmiť nárazy pôsobiace na telo človeka. Problém označovaný ako guľatý chrbát vzniká … Čítať ďalej Guľatý chrbát a hrbenie sa: Prečo nás trápi a ako ho liečiť?

Čítať viac